10 Maddede Hayko Cepkin!

Hayko Cepkin'in bilinmeyenleri...

Türkiye’de metal müziğin en güçlü isimlerinden biri, üstelik bununla sınırlı da değil. Ülkemizi brutal vokalle tanıştıran sanatçı, yeniden düzenlediği deyişler ve şarkılarla da seviliyor. Paraşütçülük başta olmak üzere birçok adrenalin sporla da uğraşıyor… Son olarak 11 Mart’ta yeni teklisi Hayvaaağ1n’la dinleyicisiyle buluşan Hayko Cepkin’le ilgili ilginç bilgileri derledik.

JJ -  11 Mart 1978’te İstanbul’da doğan Hayko Cepkin’in hayatı küçük yaşlarından beri müzikle geçmiş. Ortaokul yıllarından itibaren okul ve kilise korolarında yer alan Hayko Cepkin, sakin görüntüsüyle tanınırken ani bir tarz değişikliğine karar vermiş. “Aydınlıktan karanlığa geçtim” diye anlattığı değişikliği de, meşhur The Crow filmini izlemesine bağlıyor.

JJ – Müzisyenin vücudunda birçok dövme var. Ancak ilk dövmesi, The Crow filminin etkisiyle yaptırdığı karga. 18 yaşına basar basmaz biriktirdiği harçlıklarla yaptırmış.

JJ – Mimar Sinan Üniversitesi’ndeki iki yıllık eğitiminin ardından, 1997’de profesyonel müzik hayatı başladı. Klavyeci ve yapımcı olarak Aylin Aslım, Ogün Sanlısoy, Demir Demirkan gibi isimlerle tanıştı. Yetenekli olduğu aşikardı, kendi bestelerini de yapıyordu ama yayınlamak konusunda çekimserdi.

JJ - Kendi besteleriyle sahneye çıktığı ilk yer, 2004’te Roxy Müzik Günleri oldu. Bu yarışmaya katılma nedenini “kendi müziğimin insanlar üzerindeki etkisini test etmek istedim” diye anlatıyor. Bu ‘test’in sonuçları ilginç olmuş, keza jürideki Engin Yörükoğlu da şarkıları anlamadığını söylemiş.

JJ – İlk albümünü 2006’da ‘Sakin Olmam Lazım’ adıyla yayınladı. Kişisel konulardan beslendiği albüm beğenilse de, kendisi bunu bir albüm değil demo olarak gördüğünü söylüyor.

JJ – Hayko Cepkin, sıkı bir Beşiktaş taraftarı. Özellikle bir dönem, onu tribünde davul çalarken görmeniz çok mümkündü. Üstelik 2017’de ‘Beşiktaşım Geliyor’ adıyla yayınlanmış bir bestesi bile var.

JJ – İlk albümünü 2007’de Tanışma Bitti izledi. Adının tersine, Hayko Cepkin’i daha büyük bir kitleyle tanıştıran albüm de bu oldu. Bertaraf Et, Siren, Melekler gibi parçalar artık Türk rock sahnesinin klasikleri arasında yerini aldı. 2016’daysa her fırsatta tekrar ettiği “onu büyüten şarkılar”ı kendi tarzıyla yorumladı, İbrahim Tatlıses’ten Selda Bağcan’a birçok isimden aldığı parçalarla ‘Beni Büyüten Şarkılar’I yayınladı.

JJ - Cepkin, yalnızca müzisyen değil, zaman zaman konuk oyuncu olarak katıldığı yapımlarla da beğeniliyor. CNN Türk’te ekstrem sporları konu alan 14 bölümlük program yaptı. Tolga Çevik’le paylaştığı sahne ve Komedi dizisi Kardeş Payı’na konuk olduğu bölüm çok izlendi, çok beğenildi.

JJ – Müziğini ekstrem spor merakıyla birleştirmesiyle de büyük bir adım attı. 2018’de sahne alacağı alana çok zor bir paraşüt atlayışıyla indi ve sahneye koştu, unutulmaz bir şova imza attı.

JJ – Son olarak Mart ayında yayınladığı Hayvaağ1n teklisiyle, halen tam gaz devam ettiğini gösterdi. Eleştirel sözleri, sıkı bestesiyle dinleyicilerinden tam not aldı.