Minik Serçe'nin Doğum Günü!

45 yıllık müzik kariyeriyle ilgili pek çok bilgi...

Sezen Aksu’yu belki de en iyi oğlu Mithat Can Özer anlatmıştır: “Ağlaması da çoktur, gülmesi de çoktur, her şeyi çoktur…” O yüksek duyguları sayesinde Türkçe pop müziği çok etkiledi. 45 yıllık müzik kariyerinde onun ne yapacağını kestirmek zordur. Karşısındakini hem hüzünlendirir hem de güldürür… Konserlerinde içli içli “Gitme dur n’olursun” şarkısını söylerken, birden oyuncak bir atın üzerinde Madonna taklidi yapabilir. Hüznü ve neşesiyle çok insana ilham olan Sezen Aksu’nun bugün doğum günü. Minik Serçe’nin müzik kariyerine dair bir derleme hazırladık.

JJ - Sezen Aksu’nun şarkı sözü yazarlığını hatırlayanınız çok ama gazete ve mizah dergilerinde yazarlıkları da var. Örneğin; 1982’de Laklak’ta mizah yazıları yazdı. Okumak isteyenler Sezen Aksu’nun web sitesinden ulaşabilir

JJ - Müzik yapabilmek için yüreği hop ede ede evden ayrıldı. Babası müzik yapmasını istemiyordu. 1975’te ilk 45’liğini çıkardı. Aksu, “Benim başarı öyküsü denilebilecek tek öyküm, babama rağmen o evden çıkıp bu işi yapabilmiş olmam” diye özetliyor her şeyi. Sonraları bu kızgınlık ve dargınlık şarkılar eşliğinde gidecekti.

JJ - İlk 45’liğinden bugüne 400’ü aşkın şarkı yazdı, albümleri dünya çapında 50 milyonun üzerinde sattı. Sen Ağlama albümü Türkiye’de rekor kırdı; 56 hafta hit listesinde başı çekti. Bu başarısı sorulunca Sezen Aksu şöyle diyor: “Bekliyordum ama bu kadarını değil. Ne yalan söyleyeyim, 1 yılı aşkın sürece listelerde kalacağımı sanmıyordum.”

JJ - 2010’da Amerikan radyosu NPR’ın 50 Büyük Ses listesinde yer aldı. Ondan başka yerli isim de bu listeye giremedi henüz

JJ - Bir sürü başarıya ve ilke imza atsa da Sezen Aksu’nun unutamadığı dönem, dinleyiciler için de efsane olan Onno Tunç-Aysel Gürel-Sezen Aksu dönemi… Üçlünün ürettiği şarkılar ve besteler Türkçe pop müziğin mihenk taşlarını oluşturuyor.

JJ - Yüzlerce şarkısı var, çoğu hit olmuş ancak işine çok âşık. Sezen Aksu son röportajında “Öyle bir şarkı yazmalıyım ki hepsini bastırmalı” diyor. Aklı hep yeni parçalarda.

JJ - Hayranları onunla aşkı konuşmak istiyor, acılarını anlatmak istiyor. Ama ısrarla aşk konusunda çok kötü olduğunu söylüyor Sezen Aksu. Milliyet Sanat’a verdiği röportajda âşık halini şöyle anlatıyor: “Yerlerde sürünebiliyorsun, hiç kendine benzemeyecek şeyler yapabiliyorsun, bir şey söylerken aslında tam onun tersini söylüyorsun, korkuların yönlendiriyor, üstüne fazladan bir haller geliyor, ‘Rezil oldum’ diye düşünüyorsun, gördüğün halde kendine mani olamıyorsun, yani şahane bir rezillik hali…

JJ - Sahnelere ara verdiğini açıkladığında büyük tepki topladı. Geçen yıl Change.org’da başlatılan “Bu sefer sen Geri Dön Sezen Aksu” kampanyasında binlerce imza toplandı. Aksu dayanamadı, “Ben de sizi çok özledim ama sahneyi değil, anlayacağınızı ümit ediyorum. Sahne dışında her zaman müziğin içindeyim, bırakmaya da niyetim yok yani” dedi.

JJ - En son rap dünyasına girdi, Şanışer ile düet yaptı. Şu sıralar otobiyografi kitabını yazıyor.

JJ - Müzikten ayrı kalamadığını yine ispatladı, bu ay ‘Konduramadım’ teklisiyle dinleyicisiyle buluştu.

JJ - Son olarak, Sezen Aksu unutulmaz, unutursanız gökyüzünden size göz kırpar. 2009’da keşfedilen bir göktaşının adı 266854 Sezenaksu…

** Back On Stage katkılarıyla...