Yeşilçam’a Konu Olan 10 Şarkı

10 efsane Yeşilçam filmi ve şarkısı...

Türk sinemasının Yeşilçam döneminde, popüler şarkılar filmleştirilir ya da şarkı sözlerinden esinle film senaryosu yazılırdı. Bugün ezbere bilinen taş plak şarkılarında Yeşilçam’ın etkisi çok büyük. Sesi ona ait olmasa bile kim unutabilir Türkan Şoray’ın gazino performanslarını. Hadi geçmişe yolculuk biletiniz bizden! 10 efsane Yeşilçam filmi ve şarkısı..

Mavi Boncuk

Emel Sayın’ın halıya sarılıp kaçırılmasıyla başlayan macera nerelere varıyor… Filmde kendisini canlandıran Emel Sayan, mavi boncuğunu ummadığı yerde buluyor. Film gibi şarkılar da efsane. Sayan’la filmde Münir Özkul, Tarık Akan, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Adile Naşit eşlik ediyor.

Kara Gözlüm
Balıkçı kızı Azize’nin keşfedilip gazino assolistine dönüşmesini anlatıyor. Elbette tüm bu yolculuğunda ona eşlik eden müzisyenle yaşadığı fırtınalı aşk filmin başrolünde. O müzisyen de Kadir İnanır, o zamanlar romantik ve nahif..

Belkız Özener’in sesinden dinlesek de şarkı Türkan Şoray’la özdeşleşti. Şoray’ın gözleri dolu o performansını izledikçe iç çekeceksiniz.

Gözleri Ömre Bedel

Nihavend makamlı bir Gündogdu Duran güfte ve bestesi şarkı. Türkan Şoray’a bu sefer piyanoda Cüneyt Arkın eşlik ediyor. Gözler ömre bedel ancak filmde ikilinin aşkına para tutkusu girecektir. İşte filmin o neşeli sahnesi...

Fosforlu Cevriyem / Kız Kolunda Damga Var / Fosforlu Cevriye

Cevriye’nin hikayesi birçok filme konu oldu. Neriman Köksal, Fatma Girik, Türkan Şoray… Her birinin dünyası bambaşka. Neriman Köksal ve Fatma Girik’in Cevriyesi karanlık, Şoray’ınkiyse daha toz pembe. Dileyenler Sadri Alışık’tan dinleyebilir. Biz sizin için pembe şapkalı Şoray versiyonunu bulduk.

Beklenen Şarkı

Zeki Müren ve Cahide Sonku'nun başrollerini paylaştığı Türk sineması filmi. Zeki Müren’in ilk filmi, konusu kendi hayat hikayesine de benziyor. Talih yüzüne gülüp radyoda şarkı söyler ve talih yüzüne güler. İşte o Beklenen Şarkı performansı.

Nikah Masası

Ümit Besen’in eskimeyen parçası. Şarkısı kadar filmde ona eşlik eden Banu Alkan’ın gelinlik seçerken Ümit Besen’i para uğruna terk ettiği sahne de unutulmaz. Ama gururlu Besen’in de söyleyecek iki çift sözü vardır...

Hayat Sevince Güzel

Film, köyden kasabaya taşınan Ayşe’nin kasabadaki insanların hayatlarında yarattığı değişimleri anlatır. Şarkıyı başrol ismi Zeynep Değirmencioğlu, kendi sesiyle söylüyor. Filmin başında Ayvalık, kazlar, atlar, köpekler ve şarkı var.

Ah Nerede

Tarık Akan’a çapkın lakabının gelişi bu filmden. Akan gördüğü her güzel kıza kalbini bırakıp kaçıyor. Ama aşka tosss’luyor! Gülşen Bubikoğlu ile Tarık Akan’ın otobüs sahnesi efsane. Yanaktan bir öpücük alacak diye canını tehlikeye atıyor. Ve şarkı başlar…

Tatlı Dilli

Neşet Ertaş’tan dinlemesi güzel ama filmle birlikte bir hikayesi de olmuş oldu. Filiz Akın ile Tarık Akan’ın köyden şehre inen aşkını konu ediniyor. Akan yine yapacağını yapıyor, çapkınlığa dalıyor. Sonunu söylemeyelim. Siz şarkıya kulak verin.

Mavi Mavi

Yeşilçam’a arabesk tınıları girdiğinde işler daha hüzünlü olmaya başladı. Ancak Mavi Mavi ne kadar hüzünlü olsa da bir o kadar renkli. İbrahim Tatlıses ve Hülya Avşar’ın başrolde olduğu zor aşkı konu ediniyor. Zaten Tatlıses şarkıyı Avşar’a yazdığını söylemişti. Filmdeki aşk kıvılcımlarına o meşhur şarkıyla şahit oluyoruz.